Arı ve Arıcılık Malzemeleri

Karakovan Balı Nedir, Karakovan Balı Nasıl Olur * 2023

Karakovan eski çağlardan gelen bir kovan biçimi olarak bilinmektedir. Karakovan günümüzde sepet olarak örülüp içine arı yerleştirip balı elde etmek için kullanılıyor. Karakovan son zamanlarda arıcılar arasında rağbet gören bir arı ürünüdür.

 

Karakovan

Karakovan ilk başlarda sepet örülerek ve dışı gübre veya çamur ile kaplanarak kullanılmaktaydı. Karakovan son zamanlarda çeşitli olarak karşımıza çıkmaktadır. Karakovan için bazen kütüklerden yapılan kovanlar görüldüğü gibi normal kovan gibi olupta içinde çember şeklinde çıta bırakılarak karakovan balı üretimi yapılmaktadır.

Karakovan için yapılan sepetler eski ve ilkel yöntemlerden biridir. Arıcılık Malzemesi olarak yeni ve kullanışlı karakovan çeşitlerimiz stoklarımıza yakın bir süre sonra girecektir.

Karakovan arıcılar için çok zor bir yöntemdir. Çünkü kılavuz petek vermeden arıların kendi öreceği için güçlü koloniler olması gereklidir. Karakovan sepeti veya kovanı büyük yapıda olmalıdır. Küçük karakovanlar da arı oğul vermesi kaçınılmazdır ve senede 2 veya 3 sefer oğul verebilir.

Karakovan Balı

Karakovan balı nedir ilkel sepetlerde veya kütükler içerisinde arıların kendi mum salgıları ile ördükleri peteklere yaptıkları ballara karakovan balı denir. Karakovan balı çok şifalı bir bal çeşitidir. Çeşitli hastalıklarda tedavi veya bağışıklık kazandırılmak için kullanılmaktadır.

Karakovan balı ülkemizde hemen hemen her yerde üretimi yapılmaktadır. Karadeniz ve Ege Bölgelerinde yaygın olarak görülmektedir. Karakovan balı şeker hastalığı olan kişilerde şeker yerine bal tavsiye edilmektedir. Karakovan balı şekeri yükseltmeyerek dengede tuttuğu tıbbi deneylerle kanıtlanmıştır.

Karakovan balı heryerde bulunabilir fakat orijinal olmasını dikkat ediniz her karakovan balı ambalajı olanlar karakovan balı değildir. Lütfen karakovan balı alacağınız zaman arıcıdan almaya dikkat ediniz.

Karakovan Balı Nasıl Olur

Karakovan balı genellikle sepetler örülerek yapılan bir bal çeşitidir. Karakovan balı son zamanlarda ise peteklere özel şekil verilerek arının işlemesine bırakılmaktadır. Yuvarlak petek olarakta satışa sunulmaktadır.

Son zamananlarda yaygın olarak tüketilen baldır. Karakovan balının bir çok faydası bulunmaktadır.

Karakovan Balı Faydaları

Karakovan balı vitamin bakımından oldukça zengindir.  7’den 70’e herkesin tüketmesi gereken şifa kaynağıdır. Koruyucu, doyurucu ve besleyici özelliğinide atlamamak gerekir. Şifa kaynağı olan karakovan balının başlıca faydaları şunlardır;

  • Nezle, grip ve soğuk algınlığını önler.
  • Saç dökülmesini önler.
  • İştah açar.
  • Balgam söktürücü özelliği vardır.
  • Vücudun metabolizmasını hızlandırır
  • Vücuda zindelik ve enerji verir.
  • Sarılık ve hepatit hastalıklarına çok iyi gelir.
  • Uykusuzluğa, sinir ve strese karşı iyidir.
  • Cildi güzelleştirir ve gençleştirir.
  • Prostat ve cinsel yaşama çok iyi gelir.

Karakovan Balı Resimleri

Karakovan Balı

Karakovan Balı Fiyatı

Karakovan balı fiyatı 200-250 TL arası değiştmektedir. 2022 yılı için fiyat aralığı 200 ila 300 TL arasında fiyatlanması beklenmektedir. Karakovan balı fiyatı neden bu kadar yüksek diye soran olan okuyucularımız için açıklamak gerekirse; karakovan balı arının hiç bir takviye verilmeden kendi mum salgıları ile salgıladıkları peteklere yaptığı için karakovan balı fiyatı diğer süzme ballara göre pahalıdır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Arıcılık, Arı Ürünleri ve Arı Malzemeleri