Arı ve Arıcılık Malzemeleri

Propolis, Propolis Nedir, Propolis Faydaları

Propolis, bitkiler tarafından salgılanan bir arı ile ilgili bir maddedir, bir arı ürünü olmasına rağmen ana maddesi bitkilerdir. Propolis, taze bitkilerin dış etkenlere karşı koruyucu bir rol olarak bilinir. Günümüzden binlerce yıl önce bu koruyucu arı malzemeleri maddesi arılar tarafından keşfedilmiştir. Propolis‘in faydalarından yararlanmak için insanlar tarafından toplanmaya başlanmıştır.

 

Propolis maddesi, her ağaçta bulunmayan bir maddedir. Propolis‘in içerisinde toplandığı bitkilerin sahip olduğu birtakım protein ve mineraller bulunur. Aynı zamanda arıcılık ile ilgili olan bu arı malzemeleri ürünü protein ve minerallerin dışında bazı mucizevi enzimler de bulunmuş. Ve tüm bunlar birleştiğinde Propolis insanlar için ve sağlık için gerçekten adeta bir arıcılık sektöründe mucize kaynağına dönüşmüş.

Propolis, Propolis Nedir, Propolis Faydaları

 Propolis Faydaları Nelerdir?

 

  • Propolis çok güçlü bir dezenfektan olarak kullanılabilir, arı yapımı olan bu madde mikropları öldürür aslında Propolisin arı ürünleri açısından en önemli faydası ve mikropları öldürmesi, yani bir dezenfektan görevi görmesidir. Anne ayrı bir diğer adıyla kraliçe Propolis arı ürünleri arıyı bütün dışardan gelecek tehlikelerden korur ve özellikle larva döneminde yani yumurtlama döneminde arıyı savunur ve aynı zamanda propolis kaliteyi arttırır. Peteklerin gözenekleri yavrularını yapmadan önce propolis ile petekleri dezenfekte edilir ve temizlenir.
  • Propolis, arıların kovanına yabancı olan mikroorganizmalara karşı adeta bir koruma görevi görür.
  • Propolis, arı ile ilgili bir kelimedir. Aynı zamanda bu arı ürünleri antioksidan bakımından da oldukça zengin bir maddedir, içeriğinde birden fazla antioksidan bulunmaktadır ve buda sağlık için çok önemlidir.
  • Arı kovanın içinde arılar tarafından öldürülen hayvanlar bulunabilir, bu hayvanlar öldükten sonra dışarıya taşınamadığı için bu Propolis arı ürünleri maddesi ile sıvanarak kovandan dışarı çıkarılabilir. Propolis, bu görevi de görmektedir.
  • Yapı bakımından Propolis oldukça güçlü bir onarma görevi görür, içerisinde yağlar, birtakım proteinler ve arı malzemesi Propolis balmumu ile güçlendirildiği için arı malzemeleri oldukça etkili bi etkileşime sahiptir.
  • Bu ürün Propolisin içerisinde bulunan bileşenler sayesinde zamksı denilen bir yapıya sahiptir ve aynı zamanda arıcılık ürünü olan Propolis bilindiği kadarıyla, kollajen bir etkiye sahip olmasıyla da bilinir.

Propolis, Propolis Nedir, Propolis Faydaları

 Propolis Neden Önemlidir?

 

Propolis arı ürünleri birden fazla önemli özellikleri bulunmaktadır. Virüslere ve bazı mantarlara karşı arıların aynı zamanda bakterilere karşı koruyan çok önemli özellikleri bulunmaktadır. Yapılan araştırmaların çoğu Propolis’in çok güçlü bir etkisi olduğundan ve içerisinde birçok güçlü besin değerine sahip maddeler olduğunu göstermektedir. Propolis arı ürünleri ağız, mantarları virüsleri ve zararlı bakterilere kovanlardan uzaklaştırarak adeta arılara karşı bir kalkan görevi görürmüş sadece bu özelliği bakımından düşünüldüğünde aslında Propolis, tüm virüslere, bakterilere karşı savaşan bir maddedir.

Aynı zamanda arı yapımı olan Propolisin içinde bulunan aminoasit protein ve diğer bileşenler sayesinde arı propolis arı malzemeleri içerisinde adeta bir hücre yenileyicidir ve kullanıldığında, yaşlanmayı geciktirir. Yaşlanmayı geciktirici etkisi bilindiğinden ve arı malzemesi gibi ayrıca içerisinde bulunan B ve A vitaminleri aynı zamanda mineraller bakımından da zengin olduğundan birçok kozmetik ürününde, güzellik ve arıcılık ürünü olan ve arı malzemeleri içeren bakım ürünlerinin içerisinde yer alır.

 

Propolis mutlaka arı ürünleri tüm insanlar tarafından tüketilmelidir. Genellikle arıcılar tarafından üretilen bir arı malzemesi olan insanlara sunulan, propolis arı malzemesi çok değerli bir maddedir. Genel olarak arıcılık ürünü olan propolis eczanelerde satılan ve içerisinde takviye edici gıda olan ürünler, temin edilebilir, aynı zamanda küçük çocukların gelişiminde de arı aracılığıyla üretilen propolis arı malzemesi konusunda kullanılmasında arı malzemesi araştırmasında herhangi sakınca bulunmamaktadır, herhangi bir hastanın tedavisiyle kullanılamayacağı gibi sağlık için ve genç kalmak için arıcılık sektörü araştırılıp kullanılabilir. Çok nadir arıcılık olarakta görünse, bazı kişilerde bu Propolis arı malzemesi alerji yapabilirler fakat, arı sektöründe çalışan arı malzemeleri ile ilgilenen bu insanlar arı malzemeleri satan yerlerle iletişime geçildiğinde ve öğrenildiğinde buna göre arı malzemesi alırken hareket edilmesi gerekir.

 

Reklam
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Arıcılık, Arı Ürünleri ve Arı Malzemeleri